Gültekin Çetiner (Kısa Biyografi)

Prof. Dr. Gültekin Çetiner 1963 yılında Eskişehir'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimi Eskişehir'de, liseyi ise Eskişehir Teknik Lisesi'ni bitirdikten sonra lisans eğitimini 1985 yılında Gazi Üniversitesi'nde tamamlayan Prof. Dr. Gültekin Çetiner Marmara Üniversitesi'nde Yüksek Lisans Eğitimini bitirdikten sonra doktora tez aşamasındayken Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınavla yüksek lisans ve doktora bursu kazanarak 1416 sayılı kanun çerçevesinde Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini sürdürmek üzere 1990 yılında İngiltere'ye gitti. 1991 yılında Manchester Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladıktan hemen sonra Cardiff Üniversitesi'nde (İngiltere) başladığı doktorasını 1996 yılında tamamlayarak yurda döndü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi'nde Yrd. Doçent olarak çalışmaya başladı. 1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeyken Üniversitelerarası Kurul'dan Doçent ünvanını aldıktan sonra 2002 yılına kadar İstanbul Teknik Üniversitesi'nde çalışmaya devam etti. 2002 yılında Cidde'de (Arabistan) Kral Abdülaziz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği'nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak 2007 yılına kadar çalışırken aynı zamanda kısmi zamanlı olarak İngiltere'nin Sunderland Üniversitesi Cidde Kampüsü'nde de yüksek lisans dersleri verdi. Daha sonra 2007 yılında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü'nde göreve başladı. 2009 yılının başlarında Malezya'dayken Endüstri Mühendisliği alanında Profesörlük ünvanını aldıktan sonra Bosna-Hersek'te bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'ne önce Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'ne Dekan olarak atandı. Bir hafta gibi kısa bir süre sonra da aynı üniversitede rektör oldu. Rektörlük yanında vekaleten Dekanlık görevini sonuna kadar yürüttü. Rektörlük görevi sırasında üniversitenin 3 temel işlevlerinden olan toplumsal hizmet-sosyal sorumluluk doğrultusunda sosyal aktiviteler ve ekstra müfredat aktiviteleri konusunda sağladığı açılımlar sebebiyle Avrupa İş Konseyi tarafından “profesyonellik ve sosyal aktivitelerdeki” başarı kriterleri doğrultusunda Avrupa Rektörler Kulübü'ne aday gösterildi. Yine Rektörlük görevi sırasında Yalova Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi arasında gerçekleştirilen karşılıklı işbirliği anlaşmasında aktif rol aldı. Yurda kesin dönüş yaparak Ağustos 2010 tarihinde Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi altındaki Kimya ve Süreç Mühendisliği'nde göreve başlayan Prof. Dr. Gültekin Çetiner halen üniversitemizde akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. Prof. Dr. Gültekin Çetiner yurt içinde ve yurt dışındaki çeşitli profesyonel kuruluşlara üye olup çeşitli yurt içi ve dışı faaliyetlerde yer almaktadır.

Prof. Dr. Gültekin Çetiner'in başlıca uzmanlık alanları Endüstri/Sistem Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Bilişim Sistemleri, Mühendislik Yönetimi ve Yönetim Bilişim Sistemleridir. Boş zamanlarda hobi olarak sahip olduğu çeşitli sitelerin webmastırlığını da yürütmektedir.

Evli, dört kız ve bir erkek babası olan Prof. Çetiner ileri derecede İngilizce az derecede Arapça ve Boşnakça bilmektedir.


Uluslararası Deneyim

Süre

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi/Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (Öğretim Üyesi/Rektör)

2009-2010

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi/Mühendislik Fakültesi (Öğretim Üyesi)

2007-2009

Kral Abdülaziz Üniversitesi/Mühendislik Fakültesi (Öğretim Üyesi)

2002-2007

Sunderland Üniversitesi-Kısmi zamanlı (İngiliz Üniversitesi Uzaktan Kampüs)/Arabistan (Öğretim Üyesi)

2004-2006

Cardiff Üniversitesi/Mühendislik fakültesi (Doktora)-İngiltere

1992-1996

UMIST Manchester Üniversitesi/Mühendislik Fakültesi (Y.Lisans)-İngiltere

1990-1992


Tasarım için Tansu TÜRKAN'a teşekkürler